Beksiński Nieznany - wystawa w Wołowskim Ośrodku Kultury

Beksiński

Już dziś chcielibyśmy zaprosić Państwa na wystawę "Beksiński Nieznany", która odbędzie się w Wołowskim Ośrodku Kultury w lutym 2018r. w ramach Festiwalu PATRZ WIĘCEJ.
Beksiński Nieznany to zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych. 
Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o Artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

Zdzisław Beksiński (1929 – 2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do
Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace. 
Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. 
Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako
człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy są wykłady opisujące w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty.
O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń/pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Bekisńskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

Miejsce: 
Wołowski Ośrodek Kultury, Sikorskiego 6, 56-100 Wołów
tel. 713892643

Godziny otwarcia:
25 luty 2018r. [niedziela] - g. 10.00 - 20.00
26 luty 2018r. [poniedziałek] - g. 10.00 - 20.00

Szczegóły dotyczące wykładów oraz projekcji materiałów dokumentalnych wkrótce.

Wstęp na wystawę jest BEZPŁATNY
Pokaz VR [wirtualnej rzeczywistości] - obowiązuje opłata 10zł/os.

Dodano: Poniedziałek, 04 grudnia 2017