Ruszyły zapisy do sekcji Karate Olimpiskiego WKF z elementami Ju Jutsu

Szanowni Państwo,

Zachęcam Wasze dzieci do uczestnictwa w treningach karate. Można zadać pytanie: dlaczego karate? Odpowiedzi na to pytanie udzieliło już wielu specjalistów, naukowców oraz rodziców i trenerów. Poniżej przedstawiam tylko niektóre z nich:

"Mojemu synowi bardzo dokuczano w szko­le, więc mój mąż zapisał go na karate. Z początku się sprzeciwiałam. Jako psychia­tra i pacyfistka obawiałam się, że to rozwinie u dziecka agresję. Cieszę się, że zdanie mego męża przeważyło. Mój syn zaczął zachowywać się w sposób, który zyskał mu uznanie u innych dzieci. Teraz wierzę, że dzieci, które czują się mniej zagrożone agresją, mogą być właśnie mniej na nią narażone". - dr Chuncey Iryine

Samoobrona jest często pierwszym powo­dem, dla którego rodzice zapisują dzieci na karate. Powinna być ostatnim. Trening sztuk walki to coś więcej niż kopanie i ude­rzanie. Może być katalizatorem dla ukształtowania się pewności siebie, sta­nowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji. Tak, może pomóc dziecku w kłopotach ze starszymi, silniej­szymi rówieśnikami, ale w sposób, który uczy dziecko odpowiedzialności za nowo nabyte umiejętności. Według Nicholasa Cokinasa, każdy rodzic powinien dążyć do tego, aby dziecko umiało dwie rzeczy - ka­rate i pływać.

Karate Goju Ryu

Goju Ryu to system samoobrony, będący połączeniem tradycyjnego karate z Okinawy z miękkimi, płynnymi formami chińskiego pochodzenia – stylu Białego Żurawia.

Jego twórca Chojun Miyagi (1888-1953) pobierał nauki u Kanryo Higaonny, uważanego za największy autorytet w walce naha-te.

W roku 1933 Miyagi nazwał swój styl goju-ryu (go – twardy, ju – miękki, ryu – szkoła). Nazwa została zaczerpnięta z wersetu chińskiego poematu Bubishi.

Goju-Ryu lansuje siłową, twardą walkę ofensywną. Naczelne maksymy stylu brzmią:

„Najlepszą obroną jest atak", „Trenuj tak, abyś mógł przyjąć każdy cios przeciwnika; atakuj w taki sposób, abyś nie musiał przyjmować następnego".

W walce liczy się siła, wytrzymałość i odporność na ciosy. Fundament stylu stanowi dwanaście form nauczanych przez Miyagi. Podstawowe kata to Sanchin. Kata to charakteryzuje się metodą siłowego oddychania – ibuki. Pozostałymi są Tensho, Geki Sai Dai Ichi, Geki Sai Dai Ni, Saifa, Seiyunchin, Sanseru, Shisoschin, Sepai, Seisan, Kururunfa i Suparunpei.

Karate WKF

World Karate Federation – największa organizacja karate na świecie. Zrzeszająca ponad 180 krajów i wszystkie style karate w tym cztery tradycyjne: Shotokan, Shito Ryu, Wado Ryu, Goju Ryu. Można zapytać dlaczego tradycyjne ponieważ każda inna szkoła (styl) karate jest pokrewną lub mieszanką powyższych.

W ramach tej największej na świecie i najbardziej prestiżowej organizacji zrzeszającej 100 milionów trenujących, rozgrywane są zawody krajowe, kontynentalne i światowe. Organizacja WKF określiła ścisłe przepisy organizacji turniejów, prowadzenia walk oraz system punktacji za poszczególne techniki ręczne i nożne. Zasady zostały ujednolicone (niezależnie od stylu karate jaki się uprawia) aby łatwiej było oceniać walki: kumite i kata.

Decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego 04.08.2016 w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (Brazylia) Karate WKF stało się pełnoprawną dyscypliną olimpijską i swój debiut będzie miało na kolejnej olimpiadzie w kolebce karate w Japonii w Tokyo w 2020 roku.

Sensei Piotr Moliński IV DAN

Dodano: Wtorek, 04 września 2018