69 rocznica Powstania Warszawskiego

Herb Wołowa

Obchodzimy dziś 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 1 sierpnia 1944 roku jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, ostatnia podjęta przez struktury Państwa Podziemnego akcja mająca na celu utrzymanie suwerenności i niepodległości.

W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to szczególne dla Polaków wydarzenie. Wczoraj z Powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego spotkał się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Przy Pomniku Powstania Warszawskiego odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz koncert „Sierpniowa melodia”. Dziś odbędą się uroczystości przy Pomniku „Mokotów walczący -1944” oraz Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. O godzinie 17:00, symbolu Powstania – Godzinie „W” rozpocznie się Oddanie Hołdu Powstańcom pod Pomnikiem Gloria Victis na Powązkach.

Zapraszamy do zapoznania się z utworem szwedzkiej grupy heavy metalowej SABATON – Uprising poświęconemu Powstaniu Warszawskiemu.
http://www.youtube.com/watch?v=Mnxvdz65y8s

 

"Warszawskie dzieci" - polska piosenka skomponowana w 1944 do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego z muzyką Andrzeja Panufnika
http://www.youtube.com/watch?v=SQnDCVZFWWI

Dodano: Środa, 14 sierpnia 2013