Mieszkanie Plus w Gminie Wołów

Gmina Wołów planuje przystąpić do rządowego programu Mieszkanie Plus. W ramach jego realizacji, przy ul. Glinanej w Wołowie miałyby powstać mieszkania o charakterze budownictwa wielorodzinnego. Przekazanie pierwszych mieszkań do eksploatacji planowane jest w I półroczu 2021 roku.

W ubiegłym tygodniu radni Rady Miejskiej w Wołowie spotkali się w ratuszu z przedstawicielami PFR Nieruchomości – spółki, która w programie Mieszkanie Plus odpowiada za projektowanie, budowę mieszkań, jak również finansowanie tej inwestycji (https://bgkn.pl/). Spotkanie miało na celu przybliżenie mechanizmu finansowania i przygotowania przedsięwzięcia.

Samorządy chcąc wziąć udział w programie Mieszkanie Plus, wchodzą ze spółką w partnerstwo publiczno – prywatne. Gminy (podmioty publiczne) wskazują swoje grunty, na których mają być wybudowane bloki. Oprócz tego przeprowadzają nabór najemców, biorąc pod uwagę programowe kryteria. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w programie, wynajmują mieszkania od inwestora (podmiotu prywatnego), z którym podpisują umowy najmu.

W zakres pakietu „Mieszkanie Plus” wchodzi program dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”, które będą realizować samorządy. Planowany jest on w okresie pierwszych 15 lat wynajmu mieszkania, a jego wysokość będzie zależeć od kryterium dochodowego w rodzinie. Przewidywany czynsz (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów) będzie wynosił około 15 zł/ m² (opcja wynajmu) oraz około 20 zł/ m² (opcja wynajmu z dojściem do własności przez okres około 15 – 30 lat).

Planuje się, że z tego programu w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać rodziny, które nie mogą otrzymać mieszkania komunalnego, a ich dochody są zbyt niskie, aby wynająć czy kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Ponadto rząd przewiduje, że lokal będą mogły otrzymać osoby, które nie mają zdolności, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny w banku.  Jego celem jest poprawa dostępności mieszkań dla osób o dochodach utrudniających samodzielne zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych.

Gmina Wołów chce poznać Państwa oczekiwania względem realizacji powyższego programu. W tym celu Urząd Miejski w Wołowie stworzył ankietę, w której osoby zainteresowane mogą na przykład określić, jakiej wielkości chcieliby wynajmować mieszkanie, oraz na bliskości do jakich obiektów usługowych im najbardziej zależy.

Zachęcamy do wypełnienia poniższej internetowej ankiety:

https://link.do/OPYx7

 

Dodano: Czwartek, 31 stycznia 2019