Zabytek odzyskał swój dawny blask

dworzec10

Budynek dworca PKP w Wołowie jest obecnie z pewnością jednym z najpiękniejszych obiektów w mieście. Zabytkowa cegła, schowana przez lata pod warstwą tynku i białej farby została odrestaurowana przy okazji niedawno zakończonego generalnego remontu tego obiektu, który finansowała Gmina Wołów. Teraz dworzec swoim zewnętrznym wyglądem nawiązuje do historii sprzed nawet 100 lat. 

Gmina Wołów przejęła obiekt od spółki PKP, by przywrócić mu jego funkcjonalność i aby mieszkańcy podróżujący do pracy, szkoły czy uczelni mogli czekać na pociąg w komfortowych warunkach. Dworzec w założeniu ma pełnić również funkcję miejsca spotkań. Przed przystąpieniem do procedur przetargowych urząd zlecił wykonanie projektu inwestycji pracowni projektowej ZREMB Projekt Spółka z o.o. z Wrocławia.

Na parterze oprócz poczekalni i kasy będzie funkcjonować sklepik i punkt przedszkolny. Z kolei na piętrze będzie funkcjonować centrum monitoringu miejskiego, sala multimedialna i miejsce na stowarzyszenie integrujące organizacje pozarządowe oraz świetlica miejska. W piwnicach dworca został dokonany szereg wyburzeń. Ta niezagospodarowana do tej pory kondygnacja będzie w całości przeznaczona na prowadzenie kręgielni.

Inwestycja kosztowała Gminę Wołów blisko 3,2 mln złotych. Zadanie wykonała firma Zakład Ogólnobudowlany „OLMAX” Michał Zimnicki z Wołowa.

Obiekt przeszedł szereg zmian, w tym:

- odnowienie zabytkowej elewacji, polegającej między innymi na wzmocnieniu osłabionej struktury cegieł i rekonstrukcji jej brakujących elementów,

- zostały postawione ściany działowe,

- wyremontowano strop,

- przebudowie uległy schody,

- w budynku są nowe instalacje i tynki oraz drzwi i okna,

- wejście do gmachu posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych,

- w budynku znajdują się toalety dla podróżnych.

 

Dodano: Piątek, 15 lutego 2019