Sukces nowej formuły Oblężenia Klasztoru

Oblężenie Klasztoru 2013 - 11

Piąta edycja inscenizacji historycznej „Oblężenie Klasztoru” była wyjątkowa pod każdym względem. Dotychczas pod murami klasztoru gromadzili się rycerze, damy, giermkowie i tysiące turystów, aby poczuć atmosferę średniowiecznego Śląska, wziąć udział w inscenizacji i zapoznać się z działalnością cystersów. W tym roku impreza została umieszczona w realiach XX wieku.

Fabuła sierpniowego „oblężenia” została oparta na prawdziwych historiach i wydarzeniach, które rozgrywały się na terenie klasztoru podczas II wojny światowej. W końcowym okresie wojny wojska niemieckie rozpoczęły gorączkowe przygotowania do wywiezienia nowoczesnych technologii, stworzonych w zlokalizowanej w lubiąskim klasztorze fabryce Telefunken. Żołnierze nie wiedzieli jeszcze, że w tym samym czasie zbliżają się do nich wojska sowieckie, których jedynym celem było przejęcie tajemniczego transportu. Do bitwy między żołnierzami Armii Czerwonej a Niemcami doszło pod murami opactwa cysterskiego. Całą historię i przebieg można było obejrzeć w dwóch odsłonach.

Poza dwuczęściową inscenizacją, w której udział wzięło ponad 100 rekonstruktorów oraz sprzęt bojowy z okresu II wojny światowej (transporter opancerzony SdKfz.251, czołg T 34, działko przeciwpancerne PaK 36, motor bmw z koszem) można było doświadczyć obozowego i frontowego życia, wziąć udział w warsztatach lub obejrzeć przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne mecz i galę bokserską – oczywiście wszystko w atmosferze epoki.

Nie udałoby się stworzyć takiej atmosfery gdyby nie zaproszeni przez odpowiedzialną za rekonstrukcję Grupę Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau gości. Wśród nich były między innymi: Grupa Strzelec Pszczonów, GRH Chrobry 1 ze Zduńskiej Woli i GRH Warta Poznań.

Podczas inscenizacji nie mogło zabraknąć przedstawicieli Wojska Polskiego. W Lubiążu pojawiła się reprezentacja z zaprzyjaźnionego z Gminą Wołów 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Żołnierze przyjechali z namiotem promocyjnym i sprzętem wojskowym, który został udostępniony do zwiedzania. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła też Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych, rozpoczynając inscenizację niezwykłym koncertem, podczas którego można było usłyszeń kilka popularnych utworów.

Także Fundacja Lubiąż przygotowała dla turystów niespodziankę. Wszyscy zwiedzający Pocysterski Zespół Pałacowo Klasztorny mogli obejrzeć strych i piwnice, które na co dzień są niedostępne. Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji. Były dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, okazała strefa gastronomiczna, liczne stoiska z produktami regionalnymi i pamiątkami militarnymi.

Dla poszukujących tajemnic ciekawostką był przygotowany przez Wołowską Grupę Eksploracyjną pokaz działania georadaru i wykrywacza ramowego. Członkowie grupy pokazali działanie swojego sprzętu w kilku miejscach wokół klasztoru.

Tegoroczna edycja inscenizacji historycznej „Oblężenie Klasztoru” została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Radosława Mołonia. Organizatorami całego wydarzenia była Gmina Wołów, Wołowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Lubiąż, natomiast odpowiedzialnym za przygotowanie i przebieg rekonstrukcji była Grupa Rekonstrukcji Historycznej FESTUNG BRESLAU.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Dodano: Środa, 28 sierpnia 2013