Prezydent podziękował w Wołowie za pomoc Polakom na Kresach

Prezydent6

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził wczoraj Wołów. Włodarze, w tym burmistrz Wołowa Dariusz Chmura oraz mieszkańcy spotkali się z prezydentem w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wołowie. Andrzej Duda podkreślił, że Wołów to zadbane miasto, które stanowi jedną z wizytówek Polski.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu podziękował mieszkańcom, że Wołów tym, jak dziś wygląda, potrafi nawiązać do tradycji Dolnego Śląska – pracowitości i przedsiębiorczości. W rozmowach prowadzonych w gronie włodarzy w Zamku Piastowskim prezydent zdradził, że jego przyjaciel posiada rodzinę w Wołowie, stąd wielokrotnie słyszał o naszym mieście i był pod wrażeniem tego, jak miasto zmieniło się od jego ostatniej wizyty sprzed ponad 20 lat.
Kolejnym tematem poruszonym przez prezydenta było podsumowanie III edycji akcji Pomocy Polakom na Wschodzie.
- Mówię o tym tak mocno też tutaj w Wołowie, bo wiem że państwo w takich akcjach uczestniczycie. I także tutaj, chcę za to państwu podziękować, że nie zapominacie skąd przyszliście, że nie zapominacie, że tam są tacy, którzy zostali, którym nie udało się, a może nie chcieli odejść, zostawić swojej ojcowizny, czy może nie mogli, nie dotarli i dzisiaj żyją tam, poza granicami – powiedział. - Dziękuję, że o nich pamiętacie, że pamiętacie o mogiłach dziadów, ojców, że młodzi jeżdżą na Kresy, że oglądają tę ziemię, z której przyszli ich dziadkowie, pradziadkowie, rodzice. Jestem wam za to ogromnie wdzięczny, bo jestem absolutnie przekonany, że budujemy i wzmacniamy w ten sposób naszą polską wspólnotę tam i na całym świecie. Dziękuję wam za to – akcentował Andrzej Duda.
Faktem jest, że delegacje Gminy Wołów wielokrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat wyjeżdżały na teren Kresów Wschodnich, by pomagać Polakom na Wschodzie i aby zadbać o cmentarze, na których spoczywają Polacy. W skład tych delegacji wchodzili mieszkańcy Wołowa, w tym młodzież. Jednym z pomysłodawców wyjazdów i pomocy Polakom na Wschodzie był Dariusz Chmura, burmistrz Wołowa.

W trakcie spotkania burmistrz wręczył Prezydentowi RP flagę Wołowa z podziękowaniami za przybycie do Gminy Wołów, jak również ręcznie wykonane szachy z figurkami przedstawiającymi postacie z Bitwy pod Grunwaldem.

Dodano: Środa, 27 marca 2019