Podjęliśmy wyzwanie, sprzątaliśmy Wołów #ZielonyWołów

Dziesiątki worków na śmieci, a w nich wiele szklanych butelek oraz plastikowe opakowania – to efekt pracy mieszkańców Gminy Wołów w ramach akcji “Bądź w porządku!”.

Z inicjatywy burmistrza Dariusza Chmury oraz grupy radnych została zorganizowana akcja “Bądź w porządku!”, która zachęcała mieszkańców do wspólnego sprzątania terenów Gminy Wołów. Inspiracja na proekologiczne działania została zaczerpnięta od Tomasza Kosaka, mieszkańca Wołowa, który będąc na spacerze postanowił posprzątać odwiedzany przez siebie teren. Jak mówi, chciał dać przykład innym, szczególnie młodym ludziom, którzy często organizują plenerowe spotkania, lecz nie zawsze po sobie sprzątają. Na początku kwietnia na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook opublikował nagrany przez siebie film z hasłem „Dbaj o naturę – dbaj o Wołów” uwieczniający akcję sprzątania. Film spotkał się z wieloma pozytywnymi reakcjami mieszkańców.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji sprzątania gminy Wołów od Lubiąża, przez Krzydliny, Boraszyn, Rudno do samego Wołowa – mówi burmistrz Dariusz Chmura. - Sprzątaliśmy po osobach, które zanieczyszczają środowisko w naszej gminie. Nasza gmina pięknieje i staje się coraz czystsza. Hasło „Zielony Wołów” ma coraz piękniejszy wymiar i będziemy kontynuować działania w tym kierunku. Co mnie najbardziej cieszy? Zaangażowanie młodych ludzi, dosłownie dzieci, z którymi sprzątałem przy ścieżce rowerowej. Rodzice są zaangażowani, mieszkańcy są zaangażowani i tak trzymać!

Pierwsza edycja akcji została podzielona na kilka lokalizacji: lądowisko przy szpitalu w Wołowie, wołowskie Glinianki, wały przeciwpowodziowe przy Juszcze od mostku przy Ośrodku Sportu i Rekreacji do chodnika przy markecie Lidl, teren ścieżki rowerowej Wołów – Lubiąż. Radni Rady Miejskiej w Wołowie, urzędnicy i mieszkańcy zebrali kilkadziesiąt worków na śmieci. Najczęściej napotykali oni na plastikowe opakowania, reklamówki oraz butelki po napojach, w tym napojach alkoholowych. Tak było na przykład na terenie wołowskich Glinianek, gdzie znajduje się wymurowane miejsce na ognisko, stół i ławy. Każdy uczestnik akcji otrzymał od organizatorów pamiątkową przypinkę z hasłem „Dbam o przyszłość #ZielonyWołów”.

 

Już teraz możemy zapowiedzieć, że planujemy zorganizowanie kolejnej edycji akcji. Zachęcamy do udziału także szkoły.

 

 

Dodano: Poniedziałek, 13 maja 2019