Poradnik - co senior powinien wiedzieć

OSZUSTWA

Od wielu lat jesteśmy świadkami oszustw z udziałem seniorów. Oszuści wykorzystują wiele podstępnych działań po to by dostać się do mieszkania osób starszych. Przedstawiają się jako pracownicy szeregu służb i firm pod różnym pretekstem np. sprzedaży produktów, z prośbą o szklankę wody, uzupełnienia umowy na dostawę światła, wody, gazu. Często powołują się na pracowników UM, Starostwa, pogotowia, ZUS-u, PZU itp. Najczęściej jednak stosują oszustwa lub kradzież na „na wnuczka”, „na kolegę” lub „na litość”. Po wcześniejszym rozpoznaniu ofiary, najczęściej młodzi ludzie dokonują omawianego przestępstwa.

PAMIĘTAJ!

  1. Oszustwo „na kolegę”. Oszuści działają z zaskoczenia wprowadzając w błąd osobę podając się za kolegę syna lub córki. Prowadząc rozmowę wzbudzają zaufanie, a następnie wyłudzają pieniądze.

  2. Oszustwo „na wnuczka”. Przestępcy najczęściej telefonują do seniora na telefon domowy twierdząc, że dzwoni siostrzeniec, wnuczka. Niewyraźnym – zniekształconym głosem tłumaczą „dziadkowi”, „babci” , że mają super okazję kupna samochodu po bardzo niskiej cenie. Dzwonią prosząc o pożyczkę pieniężną. Przestępcy oświadczają, że sami nie mogą przyjechać po pieniądze i wyślą po nie dobrego znajomego. W krótkim czasie po rozmowie zjawia się ów dobry znajomy po pieniądze.

  3. Oszustwo „na litość” . Przestępcy dzwonią do drzwi, proszą domownika o jedzenie, mówiąc że są biedni, stracili matkę, ojca, że bliska osoba jest w szpitalu. Osoby starsze pomagają, a oszuści w tym czasie okradają mieszkanie.

  4. Oszustwo na pracownika pogotowia ratunkowego. Oszuści jako pracownicy pogotowia ratunkowego wchodzą do domu osoby starszej i proszą o pieniądze na zakup krwi potrzebnej synowi, który uczestniczył w bardzo dużym wypadku w pracy. Zdenerwowanie i nagłość zdarzeń, brak czasu na zastanowienie powodują powodzenie oszustów. Seniorzy przekazują kasę.

  5. Oszustwo na pracowników ZUS-u, opieki społecznej czy urzędu skarbowego. Oszust informuje potencjalną ofiarę, że przyznano jej świadczenie pieniężne lub materialne, ale otrzyma je jeśli wpłaci opłatę manipulacyjną lub zakupi znaczki skarbowe. Ofiara płacąc monetami wskazuje miejsce gdzie przechowuje pieniądze.

  6. Oszustwo na „dobrą nowinę”. Oszuści to domokrążcy przynoszący dobrą nowinę o możliwości wygranej na loterii, konkursach. Perspektywa zysku powoduje, że osoby są zapraszane do domu, domownicy wchodzą w relacje z oszustami i tracą pieniądze.

  7. Oszustwo na funkcjonariusza policji. Oszuści udając policjanta informują osobę, że ktoś z rodziny ofiary nie ma pieniędzy na mandat albo jechał po spożyciu alkoholu. Fałszywy policjant twierdzi, że sprawę można załatwić „polubownie” jeśli wpłacimy pieniądze i podaje kwotę. Chęć pomocy biskim skłania do przekazania pieniędzy „przebranym policjantom”.

  8. Oszustwo na pomoc w niesieniu zakupów. Dla oszusta istotnym jest dostanie się do mieszkania. Pomagają nieść zakupy, są mili, serdeczni, sympatyczni, dobrze ubrani, wyglądem wzbudzają zaufanie. Takie sytuacje mogą się przytrafić.

 

SENIORZE PAMIĘTAJ! OSTROŻNOŚĆ, OGANICZONE ZAUFANIE, CZUJNOŚĆ MOGĄ ZAPOBIEC OSZUSTWU – ZADZWOŃ 997 lub 112.

 

Dzwonek albo pukanie do drzwi - zawsze działaj wg ustalonych schematów:

*Jeśli nie masz wizjera to go załóż. Zawsze sprawdzaj kto stoi przed drzwiami. Zapytaj kto tam?

*Widzisz nieznajomego?. Zapytaj o cel odwiedzin. Zapnij łańcuch jeśli zdecydujesz się na otwarcie drzwi. Poproś o dowód, legitymację służbową. Twoja nieufność i czujność jest bardzo ważna. Dokumenty oglądaj uważnie, bez pośpiechu.

*W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji wiarygodność odwiedzającego.

*Jeśli odwiedzający będzie naciskał na wejście, zadzwoń na policję. Postaraj się zapamiętać wygląd gościa, czym przyjechał, itp. szczegóły.

*Gdy wpuścisz osobę do mieszkania, miej ją zawsze w zasięgu wzroku. Najlepiej, by odwiedziny odbyły się w obecności sąsiadów.

 

Pamiętaj, że będąc w domu należy przestrzegać następujących zasad:

*Nigdy nie przeprowadzaj operacji finansowych z inkasentami i akwizytorami .

*Nie przekształcaj mieszkania w bank chowając duże kwoty w szufladach czy barkach.

*Gdy musisz przechowywać kasę w domu, to znajdź miejsce nietypowe i trudno dostępne. Pamiętaj, nie mów nikomu, gdzie się one znajdują. Jeżeli przechowujesz pieniądze w domu, to schowaj je w miejscu trudno dostępnym. Nie informuj nikogo, którego dnia otrzymujesz emeryturę lub rentę, ile masz oszczędności i gdzie je przechowujesz.

 

Pamiętaj, jeśli jesteś poza domem:

*Nie chodź mało uczęszczanymi drogami, nie chodź na skróty, szczególnie w nocy.

*Przy sobie miej zawsze mało pieniędzy. Jeśli musisz nieść dużą gotówkę, to rób to zawsze z zaufaną osobą towarzyszącą.

*Z uwagą obserwuj otoczenie. Miej się na baczności, jeśli niespodziewanie robi się tłoczno. Uważaj na kieszonkowców w autobusie, pociągu, bazarze, gdy robisz zakupy. Uważaj na metodę odwracania uwagi.

*Jeśli ktoś Cię zaatakuje – nie zgrywaj bohatera – rób co każe. Nie walcz z przestępcą. Najważniejsze, żebyś zachował zdrowie i życie.

 

SENIORZE PAMIĘTAJ!

PRZEWIDUJ, BĄDŹ ROZWAŻNY, OSTROŻNY I ROZSĄDNY!

*Utrzymuj kontakt z rodziną, znajomymi, koleżeństwem i przyjaciółmi. Zadbaj, by mieć kontakt z ludźmi.

*Zdobywaj wiedzę, informacje, kibicuj drużynie, czytaj książki, badaj środowisko w którym mieszkasz, analizuj zjawiska jakie zachodzą wokół Ciebie.

 

Opracował: Eugeniusz Stańczak - Pełnomocnik Burmistrza ds. Polityki Senioralnej

Dodano: Poniedziałek, 12 sierpnia 2019