Zmiany w systemie śmieciowym od 1 kwietnia – najważniejsze zagadnienia

PGK - samochód

Od 1 kwietnia na terenie Wołowa następuje zmiana systemu odbioru i segregacji odpadów. Od teraz na osiedlach domów jednorodzinnych obowiązywać będzie system workowy. Zamiast odbierać odpady selektywnie zebrane z ogólnodostępnych gniazd spółka będzie odbierać je bezpośrednio z posesji. Natomiast tzw. miejskie "gniazda śmieciowe" zostaną zlikwidowane. Spółka będzie zachęcać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do zabezpieczania swoich gniazd śmieciowych na klucz. Dodatkową zmianą jest pojawienie się kolejnej frakcji odpadów „bio”.

 

Powodem zmian jest niewystarczający poziom recyklingu, który osiąga gmina. System workowy z powodzeniem sprawdził się w przypadku wsi na terenie gminy i tam zauważalny był większy odsetek segregowanych odpadów. Z kolei na terenie miasta notorycznie dochodziło do sytuacji gdzie gniazda śmieciowe przypominały małe wysypiska śmieci, o czym świadczą nadsyłane do spółki PGK zdjęcia od mieszkańców.

- Powodem zmian w gospodarce odpadami jest chęć poprawienia jakości segregacji odpadów w Gminie Wołów. Niestety, ale dotychczas jakość poszczególnych frakcji była bardzo niska. W ogólnodostępnych pojemnikach lądowało wszystko, w pojemnikach na szło – kafelki, szyby samochodowe, w pojemnikach na plastik armatura sanitarna, styropian budowlany, w pojemnikach na papier – zanieczyszczone odpady materiałowe, odzież i tekstylia. Chcemy temu zapobiec, dlatego zdecydowaliśmy się na likwidację gniazd śmieciowych w zabudowie jednorodzinnej, jednocześnie zachęcając wspólnoty mieszkaniowe do zabudowy gniazd śmieciowych w zabudowie wielorodzinnej – wyjaśnia Bartosz Granat, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Wołowie - To nie rozwiąże problemu całkowicie, jednak przybliży nas do prawidłowej segregacji. Niestety, ale ogólnodostępne gniazda wytwarzały wśród ludzi poczucie bezkarności. Teraz każdy będzie odpowiadał za swoje odpady, a Spółka rozpocznie kontrole z jakości segregacji. Nie chcemy podchodzić do segregacji restrykcyjnie, chcemy spełniać rolę edukacyjne i uczyć mieszkańców dobrych praktyk. To zadanie nie do wykonania w krótkim okresie, dlatego tak ważne jest długofalowe planowanie. Już niedługo na ternie naszej Gminy rozpoczniemy „wystawkę krawężnikową” i odbierać będziemy odpady wielkogabarytowe (stare szafy, łóżka itd.), mam nadzieję, iż to sprawi, że ludzie nie będą tych odpadów podrzucać gdziekolwiek, zostaną one odebrane bezpośrednio z nieruchomości. Podobne plany mam do elektro odpadów (stare pralki, odkurzacze itp.). Chcemy również mocniej promować działalność Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkaniec może przywieźć każdą z frakcji selektywnie zebranej za darmo. Mało osób o tym wie. Przed nami kilka istotnych zmian, które wymagają pracy zarówno od Spółki, lecz również od mieszkańca, gdyż bardzo ważna jest prawidłowa segregacja „u źródła”, czyli w mieszkaniu, domu. Rozumiemy, że może to być początkowo uciążliwe dla mieszkańców, jednak musimy zacząć coś robić, jeżeli nie chcemy kolejnych podwyżek cen, a te przypomnę powędrowały do góry nawet o 1000%!. Mam nadzieję, że wspólnie z mieszkańcami będziemy tworzyć lepsze środowisko dla Naszej Małej Ojczyzny.

Według wyliczeń Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Wołowie zlikwidowanych może zostać nawet 70 gniazd z terenu Gminy. Likwidacja takiej ilości nie jest możliwa w jeden dzień. Do czasu likwidacji na danym osiedlu istnieje możliwość korzystania z gniazd, co pomoże sprawnie przejść na system workowy. Od 14 kwietnia PGK rozpocznie już indywidualną zbiórkę worków bezpośrednio z posesji.

W związku z nową polityką, zgodnie z zapisami ustawy, mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej mają możliwość kompostowania bioodpadów na ternie swoich nieruchomości, to pozwoli im na obniżenie opłaty. Aby tego dokonać trzeba będzie złożyć nowy wzór deklaracji.

Pracownicy PGK Wołów - wyposażeni w maseczki oraz rękawiczki ochronne rozpoczęli rozdawanie worków w domkach jednorodzinnych. W celu zwiększenia bezpieczeństwa worki wieszane będą na płocie obok śmietnika. Harmonogram wywozu odpadów od 1 kwietnia 2020 roku dostępny będzie w aplikacji mobilnej BLISKO - zakładka Gospodarka Odpadami oraz na stronie internetowej: www.pgk-wolow.pl.

W związku ze zmianą systemu istnieje możliwość zakupu pojemnika bezpośrednio w siedzibie PGK Wołów. Ze względu na obecną sytuację zalecamy zarówno pojemniki jak i worki zamawiać przez aplikację BLISKO - zakładka Gospodarka Odpadami. W polu uwagi wystarczy napisać o jaki dokładnie pojemnik chodzi, a pracownicy spółki dostarczą go wraz z fakturą. Cena takiego pojemnika to 115 zł brutto.

Aplikacja moblina i nowa sttrona internetowa – tam znajdziesz informacje

Od 1 kwietnia spółka PGK rusza z nową stroną internetowąn a której znajdziecie STREFĘ MIESZKAŃCA i tam będzie możliwość pobrania oraz wydrukowania dokładnego harmonogramu odbioru odpadów.

PGK Wołów zachęca również mieszkańców do zainstalowania aplikacji BLISKO, gdzie jest moduł „GOSPODARKA ODPADAMI”. Tam dowiemy się wszystkiego o harmonogramie, sposobie segregacji, możemy zamówić worki, pojemniki, zgłosić dzikie wysypiska. Aplikacja ułatwi również kontakt z mieszkańcami. Warto również pamiętać, iż wszelkie sprawy dotyczące gospodarki odpadami będziemy mogli załatwić w siedzibie Spółki przy ul. Poznańskiej.

Dodano: Wtorek, 31 marca 2020