Punkt paszportowy
Punkt paszportowy mieści się na parterze Urzędu Miejskiego w Wołowie (Rynek 34, 56-100 Wołów), w pokoju nr 4. Czynny jest w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 8:00 - 14:30 oraz we wtorki w godzinach 8:30 - 15:00.
Ważne! Z dniem 13 listopada 2022 r. weszła w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych (dz. U. 2022 poz. 350) oraz nowy system paszportowy – rejestr dokumentów paszportowych, zgodnie z którą wnioski paszportowe składane są przez urzędnika elektronicznie do systemu paszportowego.
ZAPISY TELEFONICZNE:
Zapisy dotyczące wizyty w punkcie paszportowym odbywają się z wyprzedzeniem. Wizytę w punkcie paszportowym można umówić pod numerem telefonu 71 319 13 00 lub 71 319 13 10.
Rozpoczęcie zapisów | na miesiąc |
29 lipca | sierpień |
26 sierpień | wrzesień |
23 września | październik |
28 października | listopad |
25 listopada | grudzień |
pod telefonem 71 319 13 00, 71 319 13 10.
Niestety nie wszyscy zjawiają się na umówionej wizycie, dlatego ponownie prosimy, aby informować telefonicznie o nieobecności.
Sposób zapisów oraz ich częstotliwość są odgórnie ustalone z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. W związku z tym nie mamy możliwości wprowadzenia zapisów na kolejne miesiące.
Paszport dla osoby dorosłej Co należy przygotować?
- ważny paszport lub ważny dowód osobisty. Uwaga: e-dowód nie jest honorowany „mtożsamość” nie jest „cyfrowym dowodem osobistym”. Jest to jedynie odwzorowanie danych z dowodu osobistego, które przez aplikację „mobywatel” można wyświetlić w telefonie.
- potwierdzenie wpłaty opłaty paszportowej, jeśli składają państwo więcej, niż jeden wniosek (np. dla siebie i dla dziecka), należy zrobić dwa przelewy.
- jedno zdjęcie paszportowe, które nie może być starsze niż 6 miesięcy, wniosek nie zostanie przyjęty, jeśli fotografia będzie nieaktualna lub źle wykonana.
- dokument uprawniający do ulgi: Legitymacja szkolna, legitymacja studencka do 26 r.ż, legitymacja emeryta lub rencisty, legitymacja lub orzeczenie osoby niepełnosprawnej, karta dużej rodziny (każdy posiadacz karty musi okazać swoją); dokument potwierdzający status: na wyłącznym utrzymaniu małżonka – emeryta lub rencisty, na wyłącznym utrzymaniu niepełnosprawnego małżonka, status mieszkańca dps lub zakładu opiekuńczego, korzystanie ze stałych zasiłków z pomocy społecznej, pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego, status żołnierza wot, status strażaka osp, weterana wojennego, ochotnika ratownictwa górskiego, kombatanta będącego działaczem opozycji antykomunistycznej; decyzja szefa urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych.
W przypadku wątpliwości dotyczących możliwości korzystania z ulgi proszę skorzystać z pomocy urzędnika.
Paszport dla dziecka Co należy przygotować?
- wniosek składają oboje rodzice, opiekun prawny lub kurator muszą mieć ze sobą ważne dowody osobiste lub paszporty. Przepisy paszportowe stanowią wyraźnie o dowodzie osobistym, więc dokument taki należy okazać w urzędzie. Uwaga: Dzieci powyżej 5 lat muszą być obecne przy składaniu wniosku.
- potwierdzenie wpłaty opłaty paszportowej, jeśli składają państwo więcej, niż jeden wniosek (np. dla dwójki dzieci), należy zrobić dwa przelewy.
- jedno zdjęcie paszportowe, które nie może być starsze niż 6 miesięcy, wniosek nie zostanie przyjęty, jeśli fotografia będzie nieaktualna lub źle wykonana.
- jeżeli jeden z rodziców nie może być obecny w urzędzie w momencie składania wniosku dla dziecka, może wyrazić zgodę na paszport dla dziecka na trzy sposoby:
A) pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu
B) pisemnie u notariusza i przekazuje ten dokument drugiemu rodzicowi. Zgoda jest jednorazowa na jeden paszport!
C) w urzędzie przy pracowniku punktu paszportowego.
- jeżeli jeden z rodziców nie ma władzy rodzicielskiej lub jest ona ograniczona to należy przynieść do urzędu postanowienie sądu.
- jeżeli opiekunem prawnym dziecka jest inna osoba niż rodzic należy okazać dokument potwierdzający ten fakt.
Dla dziecka do 12 r.ż. można złożyć wniosek elektronicznie dołączając zgodę drugiego rodzica.
Opłata paszportowa
- Dorośli
opłata normalna – 140 zł
opłata ulgowa – 70 zł
opłata dla dorosłego z Kartą Dużej Rodziny – 70 zł
- Dzieci
od 0 do 12 r.ż. - 30 zł
od 12 do 18 r.ż. - 70 zł
- Dzieci z KDR
od 0 do 12 r.ż. - 15 zł
od 12 do 18 r.ż. - 35 zł
- Uczniowie i studenci z KDR
od 18 do 25 r.ż. - 35 zł
Dane do przelewu:
Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Wydział Finansów i Budżetu NBP o/o Wrocław
41 1010 1674 0005 9222 3100 0000
W tytule przelewu należy wpisać: imię i nazwisko osoby ubiegającej się o paszport + „opłata paszportowa"
Uwaga zwrot opłaty nie przysługuje w przypadku rezygnacji ze złożonego już wniosku!
Komu przysługuje paszport bezpłatny?
- dla osób, które w dniu złożenia wniosku mają więcej niż 70 lat, mieszkańców DPS lub zakładów opiekuńczych lub korzystających ze stałych zasiłków z pomocy społecznej, a wyjazd następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji,
- dla żołnierzy niezawodowych wyznaczonych lub skierowanych do pełnienia służby poza granicami państwa,
- jeśli paszport ma wadę techniczną lub zawiera błędne dane.
Odbiór paszportu
- Osoba, która złożyła wniosek o wydanie paszportu otrzyma wiadomość SMS, że dokument jest gotowy do odbioru.
By odebrać paszport, należy umówić się telefonicznie na wizytę pod numerem: 71 319 13 00.
Odbierając nowy paszport należy okazać poprzedni paszport. - Paszport dziecka odbiera jeden rodzic. Należy zabrać do Urzędu potwierdzenie złożenia wniosku oraz poprzedni paszport
dziecka w celu jego anulowania, jeżeli paszport był już wydawany.
Instrukcja dla mieszkańców - jakie przygotować dokumenty:
Paszport instrukcja.pdf (3,01MB)