Wołowska Dwójka na półmetku programu Być jak Ignacy
Być jak Ignacy “Zostań ambasadorem nauki” to VII edycja programu dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz patronatem medialnym Polskiego Radia.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orląt Lwowskich w Wołowie przystąpili do tego programu pod koniec września i do dzisiaj realizują założenia i cele tego projektu. Uczniowie naszej szkoły zdobywają wiedzę poprzez doświadczanie oraz zajmują się popularyzacją różnych dziedzin nauki, a także osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. Każde zajęcia odbywają się w uwielbianej przez uczniów formie angażującej ich do zabawy oraz przez eksperymentowanie.
Od października do połowy stycznia, uczniowie należący do Koła Naukowego Chembiol, zdobywali wiedzę w takich dziedzinach jak: cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym, woda i wyporność, astronomia i układ słoneczny oraz kryptologia. Łącznie przygotowano aż 8 ciekawych tematów programu realizowanego przez koła naukowe w całej Polsce. Przed nami jeszcze: siły przyrody, komunikacja międzyludzka, optyka oraz podstawy ekonomii.
Realizacji scenariuszy zajęć towarzyszą krótkie filmy o charakterze naukowo – rozrywkowym, których bohaterami są postać Ignacego oraz jego pomocników – robota Blu i Alicji. Każdemu etapowi programu towarzyszy poznanie wybitnych postaci historycznych związanych z tematyką zajęć (Maria Skłodowska - Curie, Stefan Drzewiecki, Mikołaj Kopernik, Marian Rejewski, dodatkowo naszym uczniom została przybliżona osoba Mirosława Hermaszewskiego). Uczniowie mają również okazję poznać współczesnych naukowców oraz goszczących w programie, popularnych wśród młodzieży influencerów. Zajęcia naszego koła naukowego mają charakter interdyscyplinarny. Wśród zagadnień pojawia się wiele prac projektowych, zabaw edukacyjnych, efektownych doświadczeń, kreatywnych prac plastycznych oraz wyzwań konkursowych, w których należy przygotować film na wskazany temat. Chembiol, bo tak nazywamy naszą dwunastkę uczniów, którzy realizują zadania programu Być jak Ignacy dwukrotnie podjęli się zadania konkursowego i przygotowali film pt. Reakcje spalania dla Ignacego, który wyborem jury konkursowego został ogłoszony filmem numer 1 w ramach zabawy #zapytajblu! oraz drugi nasz film, który dotyczył astronomii i układu słonecznego, w wyniku głosowania w zabawie #blukomentuje ponownie stanął na podium i zajął pierwsze miejsce. Dzięki naszym zwycięstwom nasi uczniowie wystąpili w odcinkach specjalnych, filmach programu edukacyjnego Być jak Ignacy (można nas zobaczyć na platformie Youtube, pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=nLsm5z4dFt8).
Nasze koło naukowe prowadzone przez panią Annę Beryzewską i Ewę Niebrzydowską oraz jego uczestnicy realizują w programie dodatkowe działania „Ambasadora nauki”, promują działania koła naukowego w lokalnej społeczności oraz mediach społecznościowych poprzez organizację różnych wydarzeń w szkole: pokazy chemiczne, zajęcia edukacyjne z okazji Dnia Wynalazcy, lekcje o astronomii, przygotowano wystawę astronomiczną, zaproszono pasjonatów, którzy opowiedzieli naszym uczniom o swoich zainteresowaniach, pasjach (panowie: Daniel Stasiak i Tomasz Kołodziej, którzy sprawili, że astronomia stała się nam bliższa). Braliśmy udział w III Powiatowym Festiwalu Nauki w Orzeszkowie, gdzie prezentowaliśmy efektowne doświadczenia z chemii i fizyki. Odwiedziliśmy we Wrocławiu muzeum wody – Hydropolis, podczas wizyty w muzeum braliśmy udział w warsztatach ekologicznych.
Przed nami jeszcze kolejne cztery etapy, czyli wiele nauki, zabawy a przede wszystkim zdobycie nowej wiedzy z różnych dziedzin oraz wiele działań promujących naukę jako wartość i możliwość własnego rozwoju. Nasze Koło Naukowe Chembiol realizuje wytyczne programu Być jak Ignacy, bo chcemy się rozwijać, uczyć i dążymy do tego, aby na zakończenie uzyskać prestiżowy tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego”.
Ważny jest plan, działanie i dążenie do celu.
Chembioliści i edukatorzy - Anna Beryzewska i Ewa Niebrzydowska.