Konferencja klimatyczna w mieście partnerskim Buchholz w Niemczech
W minionym tygodniu Burmistrz gminy Wołów Dariusz Chmura wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Wołowie uczestniczył w konferencji klimatycznej zorganizowanej przez naszych partnerów z miejscowości Buchholz. W konferencji wzięli udział również przedstawiciele miast z Francji oraz Finlandii.
Podczas konferencji miast partnerskich poruszone zostały tematy związane z neutralnością gazów cieplarnianych oraz sprawy związane z gospodarką odpadami i gospodarką wodną. W mieście partnerskim Bucholz w 2022 r. we współpracy z Uniwersytetem w Hamburgu powstał Plan Działań Klimatycznych stanowiący podstawę wszelkich zadań na rzecz ochrony klimatu. Powołano Forum Klimatyczne, w którego skład wchodzą następujące komitety: Rada Doradcza ds. Klimatu (doradztwo techniczne w zakresie procesu ochrony klimatu), a także zespoły klimatyczne składające się z wolontariuszy, mieszkańców oraz miast partnerskich zaangażowanych w ochronę klimatu. Wspólnie opracowano 62 działania na rzecz ochrony klimatu, które przypisano do 6 obszarów działań związanych z energią elektryczną, ciepłem, transportem, ekonomią użytkowaniem gruntów, odżywianiem (produkcja bio-węgla) i komunikacją.
Uczestnicy konferencji przedstawili rozwiązania, które zostały już wdrożone, a także zapoznali się z planowanymi projektami ochrony klimatu. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Wołowie zaprezentowali zadania, które są realizowane lub zostały zakończone takie program jak, Gminny Program Wymiany Pieców, Program Partnerski pod nazwą „Poprawa jakości Powietrza w OSI Doliny Baryczy”, utworzeniem gminnego punktu konsultacyjno – informacyjnego „Czyste Powietrze” oraz program zwiększający udział zieleni miejskiej. Podczas konferencji przedstawiono również przykładowe akcje informujące mieszkańców o jakości powietrza m.in. montowane w różnych lokalizacjach w Wołowie czujniki pomiaru jakości powietrza oraz przeprowadzoną kampanię „Czyste zasady”, w ramach której na rynku w Wołowie stanęły mobilne płuca badające jakość powietrza.
Tego typu spotkania są doskonałą okazją do wypracowania dobrych praktyk, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej gminy zgodnie z duchem zrównoważonego ekologicznego rozwoju. Niemniej jednak ochrona klimatu znajduję się wciąż na wczesnym etapie i w nadchodzących latach będzie wymagać pełnego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron, a sukces z nią związany można odnieść jedynie wspólnie w pełnej współpracy.
Burmistrz Gminy Wołów Dariusz Chmura na zakończenie spotkania zaproponował zorganizowanie kolejnej konferencji w naszym mieście pod hasłem szeroko pojętej ekologii zapraszając jednocześnie wszystkie miasta partnerskie oraz nowych przyjaciół z Finlandii. Wymiana doświadczeń dotyczących ograniczenia emisji CO2, gospodarki odpadami i redukcji gazów cieplarniach z pewnością przyczyni się do poprawy życia naszych mieszkańców. Przypominamy, że misją naszej gminy jest #ZielonyWołów