Tarchalickie dymarki, czyli cudze chwalicie swego nie znacie!
Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli edukacja alternatywna w Tarchalicach.
Centrum Edukacji Alternatywnej w Tarchalicach to miejsce stworzone w 2023 roku przez Stowarzyszenie „Połączeni z naturą” w ramach projektu dofinansowanego z budżetu Gminy Wołów. W centrum znajdują się dwie pracownie edukacyjno-warsztatowe, w których prowadzone są działania z zakresu edukacji, rozwoju przyrodniczego i kulturalnego mieszkańców. W najbliższym sąsiedztwie Centrum znajduje się w Ogrodzie o powszechnej dostępności społecznej, do którego odwiedzania zapraszamy wszystkich mieszkańców.
Głównym filarem Centrum są Anna Matraj oraz Małgorzata Benedyk, które w swojej działalności łączą doświadczenie zawodowe z pasją i fascynacją otaczającym światem. W swojej pracy, w myśl zasady „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, skupiają się na podnoszeniu świadomości mieszkańców nt. bogatego dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego naszego regionu.
W ramach swojej działalności starają się realizować samofinansujące się wydarzenia kulturalne, umożliwiając udział mieszkańcom nie odnajdującym odpowiedniej oferty w regionie. Podczas tych wydarzeń promowani są twórcy i produkty lokalne całego regionu.
Jednym z flagowych wydarzeń, w którym mogliśmy wziąć udział w 2024 roku było dwudniowe wydarzenie Odra SlowFest. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w spływie kajakowym, wycieczce rowerowej i w licznych działaniach twórczych. Jedną z edukatorek, która odwiedziła nasze centrum była znana z licznych publikacji kulinarnych Małgorzata Kalemba-Drożdż. Uczestnicy w jej towarzystwie wzięli udział w spacerze, podczas którego poznali szerokie spektrum dziko rosnących roślin o wykorzystaniu kulinarnym. Z niezwykłą radością możemy już dzisiaj zaprosić czytelników do udziału w kolejnej edycji Odra SlowFest, która odbędzie się na początku wakacji.
Bardzo ważnym elementem działalności Centrum jest historia starożytnego ośrodka hutniczego w Tarchalicach. Nawiązana dotychczas współpraca z archeologiem Pawłem Maderą oraz twórcą dawnego ekomuzeum Arturem Kosmalskim pozwoliła na zdobycie obszernej wiedzy nt. dziedzictwa tego regionu.
Wykorzystując tę współpracę oraz doświadczenie Eugeniusza Stańczaka, tworzącego „Dolnośląskie Dymarki” w latach 80. mamy nadzieję w najbliższej przyszłości zaprosić mieszkańców do udziału w podobnym wydarzeniu. Będziemy mogli wówczas być świadkami nadzwyczaj pracochłonnego procesu uzyskiwania żelaza w starożytności, poprzez budowę i eksploatację pieca dymarskiego, zrekonstruowanego na postawie znalezisk archeologicznych i badań doświadczalnych.
Dymarki