Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Szlaki turystyczne

Na obszarze Gminy Wołów wytyczone są szlaki turystyki pieszej i rowerowej, które połączone są w system regionalnych tras turystycznych. Do wcześniejszych szlaków pieszych, niebieskiego (archeologicznego), czarnego i zielonego, po utworzeniu Parku Krajobrazowego Dolina Jezierzycy dołączono szlaki biegnące przez Park i tworzące pętlę wokół Wołowa. Żółty o dł. 16,6 km, przebiegający od Wołowa do Orzeszkowa; czerwony o dł. 14,7 km na trasie Orzeszków - Wołów;  niebieski o dł. 19,2 km (Lubiąż – Krzelów); niebieski o dł. 21,1 km (Wołów – Rudno – Mojęcice – Wołów) oraz zielony o dł. 27 km  (Wołów – Dębno – Gliniany – Lubiąż).

Brak opisu obrazka

Opracowano również i wytyczono sieć lokalnych szlaków rowerowych wraz z infrastrukturą (wiaty, miejsca przystankowe, tablice informacyjne). W 2004r. powstał żółty szlak rowerowy Wołowskie Krajobrazy o długości 57 km, który biegnie wokół Wołowa przez najpiękniejsze zakątki gminy. Szlak ten, jak i zielony „przyrodniczy”, połączony jest z ponadregionalnym Szlakiem Odry (niebieski), ciągnącym się od Wrocławia do Głogowa po obu stronach rzeki. Liczy on 256 km długości i obejmuje nadodrzańską część gminy między Prawikowem a Tarchalicami. Jest częścią europejskich szlaków dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Green Ways. Równolegle do Szlaku Odry przebiega czerwony szlak rowerowy Odra-Barycz, łączący Malczyce, Brzeg Dolny, Wołów, Wińsko i Głogów, o długości 184 km. Ponadto istnieje również zielony szlak rowerowy Leśne Wydmy, będący siedmiokilometrową pętlą w pobliżu wsi Rudno. Przeznaczony jest on do zawodów rowerowych MTB. Odcinki szlaku czarnego pełnią funkcję łączników pomiędzy szlakami.

Szlaki turystyczne w Gminie Wołów są tak poprowadzone, aby zaprezentować wszystkie możliwe atrakcje przyrodnicze i zabytki kultury materialnej. Uzupełnieniem szlaków są ścieżki: trzykilometrowa  edukacyjno-przyrodnicza wokół rezerwatu Odrzyska oraz pięciokilometrowa przyrodniczo-historyczna w Lubiążu.  Ciekawym kulturowym szlakiem turystycznym jest tzw. Szlak Cysterski jako szlak kołowy łączący Legnicę z Lubiążem i Trzebnicą, praktycznie ograniczony na terenie Gminy jedynie do samego Lubiąża.

Dokładna informacja i przebieg szlaków na terenie Gminy Wołów znajduje się TUTAJ.

 

Interaktywna mapa szlaków rowerowych