Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Tarcza Antykryzysowa - wsparcie z ZUS - Tarcza Antykryzysowa - wsparcie z ZUS

Szanowni Państwo,

poniżej przekazuję informację dotyczącą dodatkowego zasiłku opiekuńczego, najczęściej zadawanych pytań przez klientów ZUS, korekty błędów we wnioskach TA.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, zostaje wydłużony do 24 maja.

Tak jak dotąd przysługuje on także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Od 6 maja br. mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi – jest to możliwość, nie obowiązek. Będzie to indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z  powiatowymi służbami sanitarnymi, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w rejonie oraz po konsultacji z rodzicami.

Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jeżeli mimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu  epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał.

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.  

Najczęściej zadawane pytania w sprawie wsparcia
W oparciu o kierowane przez naszych klientów pytania przygotowaliśmy kolejne zestawienie Q&A. Zestawienie podzielone zostało na tematy: pytania ogólne, zwolnienia z opłacania składek, świadczenia postojowe i ulga w opłacaniu składek  1. Dostępne są one wraz z materiałami uzupełniającymi tutaj.

TA - co zrobić jeśli we wniosku był błąd?

Wiele wniosków przekazanych do ZUS zawiera błędy. Aktualnie analizujemy błędy i kontaktujemy się z Płatnikami, którzy niepoprawnie wypełnili swoje wnioski. Informację co zrobić, gdy wniosek przekazany do ZUS jest niepoprawny znajdziecie Państwo tutaj.  

Dodatkowo przekazuję prezentację do wykorzystania .

 

Z wyrazami szacunku,

 

Joanna Małolepszy

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wydział Organizacji i Analiz

Oddział we Wrocławiu

Ul. Pretficza 11, 50-930 Wrocław